Lidstvo a viry na světě vedle sebe existují od nepaměti. Podíváme-li se do mikrosvěta na všechny ty bakterie, houby nebo právě viry, stěží se ubráníme otázce, jak vůbec lidstvo dokázalo přežít do dnešní doby. Ale to je právě ta dobrá zpráva! Nad viry vítězíme již miliony let, takže si poradíme i s tím, který nám právě teď komplikuje životy.

Koronaviry jsou rodina virů, které způsobují běžná sezónní onemocnění dýchacích cest, ale také některá vážnější onemocnění jako SARS a MERS. Koronavirus s onačením SARS-Cov-2, způsobující nemoc COVID-19, se šíří teprve od listopadu 2019. Přesto mu tato krátká doba stačila na to, aby celý svět převrátil vzhůru nohama. Vědci virus pečlivě zkoumají. Čím více o něm budeme vědět, tím lépe se před ním budeme moct chránit.

Co už o koronaviru SARS-Cov-2 víme:

  • Při stabilní pokojové teplotě přežívá virus po dobu 2 dnů, je tedy stabilnější než jiné známé lidské koronaviry.
  • Zahřívání při 56 °C zabíjí koronavirus SARS rychlostí přibližně 10 000 jednotek za 15 minut.
  • Proto je vaření poměrně spolehlivou metodu ke zničení tohoto koronaviru (je dobré vařit aspoň 5 minut, což je doba varu pro zničení viru žloutenky).
  • Virus v buňce byl jako stále aktivní zaznamenán i po 21 dnech při teplotách 4 °C a –80 °C. Zamražení tedy v žádném případě virus neohrozí!
  • Co na koronavirus platí, je důkladná dezinfekce rukou a povrchů, které s ním mohly přijít do styku, případně vystavení (nikoli ale těla!) vysokým teplotám.

 

Jak před viry chránit potraviny?

Většina potravin se samozřejmě dezinfikovat nedá. Bohužel, opravdu nemůžeme doporučit žádnou dezinfekci, kde bychom po konzumaci pokrmu neriskovali zkažený žaludek případně vážné zdravotní problémy. Ani koupě baleného nebo mraženého pečiva a ostatních potravin nezaručí, že nebude na povrchu kontaminované. Proto se doporučuje pečivo okrájet, případně vystavit vysokým teplotám. Vaření je spolehlivou metodou, a pečivo můžete dát rozpéct do trouby anebo si z chleba udělat třeba topinky nebo toasty. Co se týče ovoce a zeleniny, které se omýt dají, i zde se doporučuje raději okrájet.

 

Co všechno nový koronavirus vydrží

Dle nové studie, publikované on-line v březnu 2020, lze životaschopný virus detekovat:

  • 2–3 dny na plastu a nerezové oceli
  • až 24 hodin na kartonu
  • až 4 hodiny na mědi
  • v aerosolech až 3 hodiny po aerosolizaci

 

Nutno dodat, že tato studie ještě nebyla klinicky ověřena. Vědci ji publikovali dříve, než je v takových případech běžné, protože lidé na celém světě napjatě očekávali zodpovězení těchto základních otázek.

 

Světová zdravotnická organizace k COVID-19 uvádí:

Virus je stabilní ve stolici (a moči) při pokojové teplotě po dobu nejméně 1–2 dnů.
Virus je stabilnější (až 4 dny) ve stolici pacientů s průjmem (který má vyšší pH než normální stolice).

 

Dezinfekci všech předmětů z plastu a nerezové oceli je tedy pro prevenci naprosto klíčová. To se týká konkrétně mobilního telefonu, klávesnic počítačů, také klíčů, ale třeba i volantu, řadicí páky anebo klik u dveří. Navíc by se dámy i pánové se na čas měli vzdát nošení šperků a hodinek. Tady hrozí větší nebezpečí vašim cennostem než vám, protože dezinfikování by je mohlo nevratně poškodit. Bez dezinfekce by se zase mohly stát potenciálním zdrojem nákazy. Je nutné eliminovat i tam nejmenší rizika.

Co z toho všeho vyplývá?

Důkladně si umývejte ruce opravdu pokaždé, když se vrátíte z venku a před každou manipulací s potravinami. Počítejte s tím, že i potraviny (zvláště čerstvé pečivo a ovoce) můžou být – teoreticky – kontaminovány už před zakoupením v obchodě. Proto si raději kupujte takové potraviny, u kterých toto nehrozí. Kelímky od jogurtů, kartony od mléka po přinesení domů dezinfikujte a stejně tak celou plochu na které vykládání nákupu a dezinfekci provádíte. Pečivo před konzumací rozpečte v troubě anebo na pánvi nebo v toustovači – mikrovlnná trouba je na virus krátká!

Dezinfikujte plastové a kovové předměty a plochy. Na čas se vzdejte nošení šperků a věcí, které nezbytně potřebujete. Zabráníte tak nejen jejich případné kontaminaci, ale hlavně nutnosti je dezinfikovat a tím jejich případnému poškození.  Navíc tak ušetříte svůj čas i energii.

TIP!
Jako účinnou dezinfekci můžete použít Betadine, protože bezpečně zničí při dostatečné době působení, což jsou 2 minuty, 99,5 % virů, bakterií, a většinu plísní a hub.

Připravte si dezinfekční roztok!

Nařeďte Betadine v poměru 1 díl vody, 3 díly dezinfekce Betadine, máme dezinfekci na mytí rukou. Pokud si roztok přelijete do lahvičky s rozprašovačem, můžete ho použít i na ošetření předmětů, jako je třeba mobilní telefon, klávesnice, klíče, anebo třeba volant nebo řadicí páka.

Bojíte se zabarvení? Žádné strachy! Po doporučeném 2minutovém působení můžete hnědě zbarvený roztok bez potíží setřít anebo vyprat.

 

Betadine® je tu pro Vás již více než 40 let

Zakoupit online

© Egis Praha, spol. s. r. o., 2020

Před užitím přípravku si pozorně přečtěte příbalový leták.

Reklama na lék. Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok k zevnímu použití a Betadine®, 100 mg/g mast k zevnímu použití. Léčivá látka povidonum iodinatum. Použití u novorozenců a kojenců do 6 měsíců pouze na základě rozhodnutí lékaře. Volně prodejný registrovaný léčivý přípravek. Egis Praha, spol. s.r.o., Ovocný trh 8, Praha 1, tel.: 227 129 111, www.egispraha.cz.

Betadine® je tu pro Vás již více než 40 let

       

Před užitím přípravku si pozorně přečtěte příbalový leták.

Reklama na lék. Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok k zevnímu použití a Betadine®, 100 mg/g mast k zevnímu použití. Léčivá látka povidonum iodinatum. Použití u novorozenců a kojenců do 6 měsíců pouze na základě rozhodnutí lékaře. Volně prodejný registrovaný léčivý přípravek. Egis Praha, spol. s.r.o., Ovocný trh 8, Praha 1, tel.: 227 129 111, www.egispraha.cz.

© Egis Praha, spol. s. r. o., 2020