Betadine® blog

Jak na diabetickou nohu

Listopad 2021

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.

Život a strasti diabetiků by nestačily ani na celou knihu, ale díky neustálému pokroku moderní medicíny můžeme s pokorou říci, že i člověk, kterému byl diagnostikován diabetes mellitus už dneska může vést normální život. Pojďme se podívat na oblast, která se při onemocnění diabetes mellitus objevuje. Jmenuje se diabetická noha.

 

Pacient s diabetem si dnes už díky moderní medicíně může život užívat (skoro) plnými doušky. Samozřejmě je třeba dodržovat lékařem předepsaný režim a více se hlídat, ale věda je tak daleko, že se onemocnění při správném životním stylu dá držet pod kontrolou.

 

S diabetem se pojí také takzvaný syndrom diabetické nohy. Možná si lámete hlavu nad tím, co tyto dvě slůvka vlastně znamenají. Pojďme se tedy podívat za pomyslnou oponu onemocnění diabetes.

 

Víte, že…

… odborná péče při syndromu diabetické nohy se zabývá podiatrie? Pokud trpíte diabetem, neváhejte a objednejte se ke svému podiatrovi, který vás po správné diagnostice naučí o své končetiny správně pečovat.

 

 

Co je vlastně diabetická noha?

 

Syndrom diabetické nohy (též diabetická noha) je jednou z chronických komplikací diabetu mellitu. Onemocnění vede k destruktivnímu postižení tkání nohy od kotníku níže. Častý je výskyt chronické infekce, diabetických vředů či diabetické osteoartropatie. Osteaoartropatie je kloubní onemocnění, které vzniká jako následek cukrovky, důsledkem diabetické neuropatie, při které dojde ke ztrátě citlivosti v noze (pacient cítí brnění, má sníženou citlivost – například si nevšimne, že se na noze zranil). Otevřené rány tak činí nepříjemnou komplikaci, a to mimo jiné i proto, že je takto postižený ještě více omezován a léčba takového poranění není vůbec snadná.

Jak upozorňuje MUDr. Jitka Koppová, k diabetické noze dochází postupně působením chronické vysoké hladině cukru při špatně kompenzovaném diabetes mellitus. Dominujícím prvkem je zejména diabetická polyneuropatie a chronická ischemie, která postihuje u diabetiků především drobné tepny a kapiláry.

Při polyneuropatii (chronickém netraumatické postižení nervů) dochází k postupnému oslabování meziprstních svalů a následně k propadu přirozené nožní klenby. S diabetickou polyneuropatií dále dochází ke snížení citlivosti k různým poraněním, která se navíc špatně hojí.

 

 

Péče o diabetickou nohu

 

Nejdůležitějším faktorem – tak jako u každého poranění – je důkladná dezinfekce. Je velmi důležité pečovat o prevenci vzniku ran a pokud již kožní defekt vznikne, je nutné ji udržovat neustále v čistotě, a zamezit tak průniku bakterií či virů, které by mohly ránu infikovat. Velkým pomocníkem jak lékařů, tak i pacientů postižených diabetem je dezinfekce Betadine.

Diabetická noha by se měla (i několikrát) denně koupat ve slabě růžovém roztoku hypermanganu, následné ošetření pak provádět roztokem Betadine. Pro hojení rozsáhlejších ran je vhodná metoda tzn. vlhkého hojení. Už v 60. letech 20. století se prokázalo, že rány, které se udržují ve vlhkém prostředí, se hojí až o 40 % rychleji ve srovnání s ranami krytými suchým obvazem. Ideální je proto na ránu aplikovat dezinfekční mast Betadine. Ta pomáhá prostředí pro vlhké hojení udržet.

 

 

Jak udržet své končetiny zdravé?

Ne každý diabetik se potýká s diabetickou nohou. Jak tedy rozvoji této potíže předejít?

Vhodná léčba cukrovky

  • Správná kontrola hladiny cukru je klíčová pro vznik všech komplikací. I když doporučená pravidla týkající se cukrovky je někdy těžké důsledně dodržovat, vytrvejte. Pokud budete mít diabetes mellitus v rukou svých i lékařů, vyhnete se všem nepříjemným následkům, jako je třeba i diabetická noha.

 

Pravidelný pohyb

  • Pravidelnému cvičení může pomoci, aby se vám syndrom diabetické nohy vyhnul. Také díky zdravému pohybu se může zpomalit proces onemocnění nervů dolních končetin, a pohyb je celkově zdravý pro celý váš metabolismus.

 

Správná obuv

  • Vhodné obouvání dokáže zamezit široké škále nepříjemností. Zajistí správné držení těla, pomáhá při plochých nohách, ale také dokáže zamezit zraněním nohy. Při této nemoci je péče o nohy velmi důležitá, a proto byste výběr vhodné obuvi rozhodně neměli zanedbat. A jak by tedy botky měly vypadat? Určitě by měly být široké a pohodlné, především by prsty u nohou neměly narážet na přední část boty. Příjemným bonusem je také absence švů, které by pokožku mohly dráždit, a přivodit tak pak další zranění. Důležitá je také anatomicky tvarovaná stélka. Tu většina obuvi nemá, můžete si tak koupit ortopedické vložky.

 

 

Pedikúra a celková péče o nohy

  • Péče a hygiena nohou by právě při diabetu měla být celistvá a pečlivá. Možná, že pedikúru jste dosud považovali za zbytečnost, která se provádí jen v létě, aby nohy vypadaly v sandálkách krásně. Chyba lávky. Pedikúra, a to především lidí s diabetem by měla být pravidelnou součástí životního stylu. Pro jemnější péči o své nohy vybírejte tedy především „mokrou“ pedikúru, která je k nohám šetrnější, a od zkušené pedikérky si nechte poradit vhodnou kosmetiku, se kterou budou vaše nohy zase jako v bavlnce.

 

 

Jak „to“ poznat včas?

 

Určitě víte, že pokud cokoli začnete léčit včas, pozitivní výsledek na sebe nenechá příliš dlouho čekat. Při každodenním shonu je mnohdy však nelehké si všimnout drobností, kterými se vám vaše tělo snaží naznačit, že něco není v pořádku. Často tak řešíme až důsledek, protože včas nebyla objevena příčina. Jak tedy poznat, že něco není v pořádku a že máte „náběh“ na syndrom diabetické nohy?

 

5 signálů, že je potřeba zpozornit!

 

  • porucha citlivosti – cítíte své nohy „tak nějak jinak“. Chlad či teplo je vám za těžko rozpoznat, a i na dotek jsou vaše nohy tak nějak „bez citu“
  • změna šířky nohy
  • změna pokožky na nohách – kůže je suchá a nepotí se, zrohovatělé části se rozšiřují a začínají se tvořit drobné praskliny
  • hojení otlaků a ran – každý se občas poraní nebo vinou nevhodné obuvi si přivodí otlak, vaše nohy se jich však ne a ne zbavit a rány i otlaky se nehojí tak, jak by měly
  • oteklé nohy

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.