Mezi bakteriemi a viry je velké množství rozdílů. Pokud nejste zdravotník, může být pro vás rozlišení mezi viry a bakteriemi právem náročné. Co myslíte, může antibakteriální gel fungovat i na viry? Pojďme se přesvědčit!

 

Bakterie a viry patří k nejčastějším původcům infekčních onemocnění, a to jak těch lehčích, tak i těch život ohrožujících. Přenášet se mohou buď přímo – tedy kontaktem s nemocným, anebo nepřímo – kontaminovaným aerosolem, na potravinách, v prachu, na povrchu věcí nebo tekutinou.

U některých infekcí může být určení jejich zdroje náročné i pro lékaře. Přesná definice toho, jestli je původcem vir, nebo bakterie je ale velmi důležitá – díky ní může být nastavena účinná léčba. Pojďme se ale nejdříve podívat na to, jaké jsou mezi bakteriemi a viry vlastně rozdíly.

Bakterie
Bakterie je živá buňka, jednobuněčný organismus. Množí se tak, že se rozdělí na dvě – odborně se tomu říká replikace. Bakteriální infekce mohou být ovlivněny tělu vlastními protilátkami a také antibiotiky.

 

 

Viry
Virus, zpravidla asi 1000× menší než bakterie, není buňka, je to částice genetického materiálu zvaného RNA. I on se rozmnožuje replikací, ale k té může dojít pouze tehdy, pokud se dostane do buněk vhodného živého organismu.

 

V čem jsou viry nebezpečné?

Virus se v napadených buňkách množí tak dlouho, dokud je nezabije nebo není zneškodněn protilátkami nebo léky. Pokud nějaký virus napadne velké množství buněk v organismu, může jej vážně ohrozit na životě nebo dokonce zahubit. Myslíte si, že pomůže nasazení antibiotik? Musíme vás zklamat, antibiotika zabírají na bakterie, na viry bohužel ne.

Dobrá zpráva

Virus hostitele potřebuje nejen ke své replikaci, ale i ke svému holému přežití. To znamená, že na předmětech jako jsou například klika od dveří nebo hrnek by mohl přežít i několik dní, na vzduchu vydrží nejvýše pár hodin. Dobrá zpráva je, že po prodělání některých virových infekcí může být imunita doživotní.

Má to ale svá „ale“

Viry mutují, a kvůli tomu u některých s doživotní imunitou počítat nemůžeme.  Mutace je typická i pro koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19. Došlo ke změnám při replikaci malé částice koronaviru v buňce hostitele, a celý svět se zastavil. Držme palce vědcům, aby dokázali nad mutací tohoto koronaviru vyzrát.

Co dá koronavirům „stopku“?

Skupina koronavirů patří mezi tzv. „obalené viry“, to znamená, že jejich RNA je obalena lipidovou membránou. Zjednodušeně si to můžete představit tak, že jsou pokryté vrstvou mastného obalu, které RNA chrání, a ke zničení viru je třeba tuto vrstvu rozpustit. K tomu nám poslouží například důkladné, alespoň 2minutové mytí rukou mýdlem a teplou vodou, ale také užití dezinfekčního roztoku Betadine nebo dezinfekčních gelů s obsahem etanolu více než 60 %.

 

Antibakteriální gel

Přestože umývání rukou patří k základním hygienickým návykům, ne vždy máme k dispozici teplou vodu a mýdlo, a tak je použití antibakteriálního gelu v mnohých situacích praktičtější a pohodlnější.

 

 

Proč vlastně „antibakteriální“?

Slovo „antibakteriální“ v časech před pandemií nemoci COVID-19 z obchodního hlediska znělo lépe než „antivirotický“, a označení se pak vžilo lidem lépe do paměti.

 

Podle doporučení odborníků na koronavirus platí i antibakteriální gely, a to ty na bázi alkoholu, které obsahují 60–95 % etanolu. Ten rozpustí jeho lipidovou membránu, bez které, jak už víme, nemůže koronavirus existovat. Další informace, kterou byste na antibakteriálním gelu měli hledat je, že jsou antivirotické, tedy že účinkují proti virům. Gel pak aplikujte na suché ruce a nechte ho působit minimálně 30 vteřin.

Víte, že…

… etanol je alkohol, který najdeme i v pivu nebo ve vínu? Je to tak, ale rozhodně ne v koncentraci 60 % a výše. Kromě toho ruce od piva nebo od vína rozhodně nemůžeme považovat za hygienicky čisté. 😉

 

 Betadinem proti virům

Betadine proti virům účinkuje velmi dobře. Obsahuje jodový povidon, díky němuž je po kontaktu s kůží většina mikroorganismů zabita za méně než minutu, většina je zničena již během 15–30 sekund. Volný jód má silné virocidní a baktericidní účinky. Díky polyvidonované formě (PVP) je jód uvolňován postupně, a tak může působit v optimální koncentraci delší dobu, na rozdíl od jodových dezinfekcí bez PVP.

TIP! 

Antibakteriální přípravky na bázi alkoholu při dlouhodobém užívání ruce pořádně vysušují. Své o tom vědí například zdravotníci, pro které alkoholové dezinfekční gely představují velkou úsporu času při hygieně rukou mezi jednotlivými pacienty. Proto si nezapomeňte, až přijdete domů a důkladně se umyjete, ruce bohatě nakrémovat, abyste rukám dopřáli péči.

 

 

 

Betadine® je tu pro Vás již více než 40 let

Zakoupit online

© Egis Praha, spol. s. r. o., 2020

Před užitím přípravku si pozorně přečtěte příbalový leták.

Reklama na lék. Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok k zevnímu použití a Betadine®, 100 mg/g mast k zevnímu použití. Léčivá látka povidonum iodinatum. Použití u novorozenců a kojenců do 6 měsíců pouze na základě rozhodnutí lékaře. Volně prodejný registrovaný léčivý přípravek. Egis Praha, spol. s.r.o., Ovocný trh 8, Praha 1, tel.: 227 129 111, www.egispraha.cz.

Betadine® je tu pro Vás již více než 40 let

       

Před užitím přípravku si pozorně přečtěte příbalový leták.

Reklama na lék. Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok k zevnímu použití a Betadine®, 100 mg/g mast k zevnímu použití. Léčivá látka povidonum iodinatum. Použití u novorozenců a kojenců do 6 měsíců pouze na základě rozhodnutí lékaře. Volně prodejný registrovaný léčivý přípravek. Egis Praha, spol. s.r.o., Ovocný trh 8, Praha 1, tel.: 227 129 111, www.egispraha.cz.

© Egis Praha, spol. s. r. o., 2020