Zamýšleli jste se někdy nad podstatou masopustu? Co taková slavnost obnáší a proč se pořádá zabijačka, když by se měl člověk naopak od masa postit?

Co znamená masopust?

Masopust je název poněkud zavádějící. Popisuje totiž období, kdy lidé nejedli tolik masa, čistě proto, že byla zima a museli šetřit zásobami, a zároveň i posledních pár dní před Popeleční středou, a tedy i dlouhým, čtyřicetidenním půstem. Masopust začíná na Tři krále, tj. 6. ledna, a končí v úterý před Popeleční středou, jejíž datum není fixní. Podle křesťanské tradice připadá na 46. den před velikonoční nedělí. Ta ovšem také nemá pevné datum. Jedná se o první úplněk po jarní rovnodennosti. Ale zpátky k masopustu!

S masopustem je neodmyslitelně spjat závěrečný karneval – a právě u něj najdeme i původ slova. Z italského carnem levare nebo zkráceně carnevale, tedy maso pryč, se doslovným překladem stal masopust, přestože se k nám dostalo i převzaté slovo karneval. Na Moravě se masopustu říká také fašank, podle Německého Fasching.

Průběh oslav

První přípravou na třídenní oslavy byl tzv. tučný čtvrtek, nebo taky tučňák, 😊 během nějž se konala na vesnicích veliká hostina. Lidé věřili, že když budou na tento den hodně jíst, budou mít pak celý rok sílu. Konala se zabijačka a žádná část zabitého prasete nemohla přijít nazmar. Dodnes známe pochoutky jako jitrnice, jelita, ovar, tlačenku a různé druhy klobás a paštik. V dřívější době ten, kdo se nemohl zúčastnit, dostal tzv. šperky, bohatou výslužku jako náhradu. Oslavy pokračovaly v posledních třech dnech masopustu, v neděli se začalo odpoledne v hostinci. I oběd toho dne byl bohatý, ale všichni už spěchali k muzice. V pondělí se konal „mužovský bál“, slavnost pouze pro ženaté muže a vdané ženy, svobodná chasa neměla povolený přístup. V úterý se konal průvod maškar a secvičená dětská představení. Průvody neměly pravidla, záleželo na účastnících. Masky procházely vsí a obcházely jednotlivé domy, kde dostávaly jídlo a peníze. S průvodem se pojila i muzika, která se často protáhla až do půlnoci. Tehdy zazvonil ponocný, a skončil tak celé oslavy. Důvodem byla přicházející Popeleční středa, během které už by člověk neměl jíst maso a pít alkohol.

Jak si udělat vlastní masku?

Plánujete jít na karneval, ale nemáte masku? Vyrobte si ji! První možností je vystřihnout si šablonu z papíru a vytvořit si z ní škrabošku. Ale pokud byste chtěli být trochu tradičnější, zkuste kašírování.

 • Připravte si vodu, ve které rozpusťte škrob na prádlo, aby vám vznikl hustší roztok.
 • Poté ve směsi nechte nabobtnat na kusy nastříhaný papír.
 • Mezitím si nafoukněte balónek velký přibližně jako hlava, na kterou masku vyrábíte.
 • Teď už můžete nanášet důkladně prohnětenou hmotu.
 • Až budete mít základní vrstvu, můžete začít tvarovat samotný obličej.
 • Poté nechte masku několik hodin proschnout a zatvrdnout.
 • Pak už stačí vypustit balónek, vystřihnout v masce oči a malé dírky na nos, a nad ušima pro gumičku.
 • Posledním krokem je barvení a domalování detailů.

Výroba masek je skvělá zábava pro celou rodinu. Děti to obzvlášť hodně baví, a v nadšení může raz dva vzniknout úraz. Dětem tedy patří do ruky jen kulaté nůžky, všechny další ostré nástroje by měly zůstat v rukách rodičů!

TIP!

Jak správně ošetřit drobné poranění?
Takové poranění nejprve opláchněte čistou vodou, a následně na ránu nebo postiženou kůži aplikujte 1–3 ml dezinfekce Betadine (dávka závisí na rozsahu poranění / postižení) a opatrně rozetřete – pokud možno sterilně – s přesahem na zdravou kůži alespoň 1,5 cm. Poté (opět pokud možno sterilně) překryjte obvazem nebo náplastí.
Ať se Vám všechna poranění obloukem vyhnou!

Zabijačky dříve a dnes

Vepřové hody – to je tradice! V minulých dobách se jednalo o hromadnou akci, které se účastnila celá vesnice. Dnes se zabijačky už skoro nekonají, anebo jsou soukromé. Do listopadu roku 2017 bylo zakázáno rozdávat produkty z domácích hodů mimo domácnost. To už dnes neplatí, ale přesto se počet zabijaček příliš nezvedl.

Jak na domácí zabijačkovou paštiku?

Každého někdy napadlo, proč vlastně kupuje hotové jídlo v supermarketech, když by si mohl klidně udělat vlastní verzi. Domácí škvarková pomazánka nebo jitrnice bude určitě taky výborná, ale je už dost náročná na přípravu. Obtížnosti se ale nemusíme bát u další typické lahůdky, domácí paštiky. Jak na ni?

 • Po půl kile vepřové plece a bůčku nakrájíme na kostky, osolíme, opepříme a pečeme na 160℃.
 • Maso by nemělo být úplně dopečené, aby nebylo tuhé.
 • Dvě cibule a mrkev nakrájíme, orestujeme (ideálně na sádle) a společně s pečeným masem (obojí necháme zchladnout) meleme v mlýnku na maso.
 • Poté nameleme půl kila omytých vepřových jater smíchaných s jednou cibulí a 12 stroužky česneku.
 • Smícháme masovou a játrovou směs, přidáme 2 vejce, muškátový ořech a květ, skořici, pepř a sůl a vše důkladně prošleháme.
 • Hotovou směs dáme do zavařovacích skleniček, horní 2 centimetry pod okrajem by měly zůstat volné, aby se nám paštika nevylila.
 • Zavařujeme 60 minut při 85 °C. Paštiku uchováváme v lednici max. 14 dní.

 

Pozor na ostré nože!

Během práce s masem si dávejte pozor, abyste se neřízli. Nože jsou nebezpečné jak nabroušené, tak tupé, takže opravdu opatrně! To samé platí pro práci s mlýnkem na maso, snažte se, abyste si mohli vychutnat domácí paštiku v pořádku bez zranění. Pro jistotu ale mějte lékárničku vždycky dobře vybavenou a po ruce!

 

 

 

Foto: Pixabay, Jakub Sedlák

 

Betadine® je tu pro Vás již více než 40 let

© Egis Praha, spol. s. r. o., 2020

Před užitím přípravku si pozorně přečtěte příbalový leták.

Reklama na lék. Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok k zevnímu použití a Betadine®, 100 mg/g mast k zevnímu použití. Léčivá látka povidonum iodinatum. Použití u novorozenců a kojenců do 6 měsíců pouze na základě rozhodnutí lékaře. Volně prodejný registrovaný léčivý přípravek. Egis Praha, spol. s.r.o., Ovocný trh 8, Praha 1, tel.: 227 129 111, www.egispraha.cz.

Betadine® je tu pro Vás již více než 40 let

    

Před užitím přípravku si pozorně přečtěte příbalový leták.

Reklama na lék. Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok k zevnímu použití a Betadine®, 100 mg/g mast k zevnímu použití. Léčivá látka povidonum iodinatum. Použití u novorozenců a kojenců do 6 měsíců pouze na základě rozhodnutí lékaře. Volně prodejný registrovaný léčivý přípravek. Egis Praha, spol. s.r.o., Ovocný trh 8, Praha 1, tel.: 227 129 111, www.egispraha.cz.

© Egis Praha, spol. s. r. o., 2020