Betadine® blog

Českem na cestu kolem světa 3. díl

Srpen 2022

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.

V předchozích dílech jsme vám představili nevšední lokality, kam v naší krásné zemi vyrazit za dobrodružstvím, i originální tipy na ubytování, kde můžete po náročném dni složit hlavu. Ve třetím, posledním, díle se zaměříme na samotný průběh cesty: jak, čím a kudy se po vybraných lokalitách České republiky pohybovat. A že možností je spousta!

 

Pěšky

Asi nejjednodušší a nejlevnější varianta. Naše země je turistickými trasami doslova protkaná, z velké části díky zájmovému sdružení Klub českých turistů (KČT), který se o značení těchto tras stará a jehož zkratky si můžete všimnout na většině rozcestníků, které na svých pěších túrách potkáte.

Jak se na pěší túru vybavit? Potřebovat budete kvalitní obuv, abyste po prvních kilometrech chůze neskončili s puchýři. Zrovna tak je rozhodně dobré mít u sebe podrobnější mapu dané oblasti a umět se v ní aspoň základně orientovat. Ano, vážně myslíme mapu a ne mobil. To proto, že v přírodě se můžete snadno ocitnout na místech, kde není signál.

Jsou nějaká pravidla? Co se týká samotném pohybu přírodou, neměli bychom po sobě zanechávat žádné odpadky a rozhodně bychom neměli rozdělávat otevřený oheň. I mimo Chráněné krajinné oblasti (CHKO) či Národní parky (NP se často vyskytují i vzácné druhy rostlin, hmyzu nebo divoká zvěř).

Autem

Pokud máte k dispozici auto, máte vyhráno. Můžete se vypravit (téměř) kamkoliv. Velmi častým kompromisem bývá, přesunout se k vybrané zájmové oblasti autem, lokalitu si projít a následně zase autem odjet domů (popř. do místa ubytování). Jen prosíme, auto nechte stát na místech k tomu určených, turistická trasa u nich zpravidla i rovnou začíná. Neparkujte v lese, na pěšinách, na loukách… s účelem mít to k cíli cesty co nejblíže

 

Autobus nebo vlak

V Česku máme poměrně hustou síť železnic i autobusových linek. Který z těchto dopravních prostředků preferujete, je jen na vás. Vlak je pohodlnější na delší cesty – poskytuje víc prostoru na nohy i zavazadla, je pohodlnější, pokud s sebou berete svého psího parťáka. Většinou je v něm klimatizace, při troše štěstí i wifi a toaleta a dáte si i něco na zub. Autobusem zase dojedete na více „zapadlá“ místa, kam nemusí vždy vést koleje. Nicméně, zvolíte-li si jako cíl vaší cesty turisticky známou/oblíbenou oblast, máte velkou výhodu! Spoje do tohoto místa bývají časté, především pak během letní sezóny. Autobus vás často vysadí přímo u začátku nějaké turistické pěšiny, kdežto z vlakového nádraží si musíte kousek dojít. Na co si dát pozor? Pokud se vypravíte do oblíbených destinací mimo hlavní sezónu, mohou platit jiné jízdní řády než přes léto.

 

Na kole

Ou jé, cyklostezky! Kolo má spoustu výhod: dostanete se s ním dál než pěšky, můžete ho naložit na auto a v pohodě s ním můžete cestovat i vlakem. Pozor, autobusem zdaleka ne vždy, většinou je potřeba přepravu kola rezervovat předem společně s jízdenkou, a to pouze u přepravců, kteří přepravu kol nabízejí, tedy mají autobusy vybavené nosičem či speciálním přívěsem. U regionálních dopravců je rovněž nutné si možnost cesty s kolem předem zjistit v jízdním řádu, popř. telefonicky.

 

 

No a jste-li s vaším bicyklem na místě, odkud chcete vyrazit, tak hurá na cestu! Česká republika nabízí nepřeberné množství cyklotras, opět převážně značených díky sdružení KČT. Na co nezapomenout? Rozhodně bezpečnostní přilbu, pro delší trasy jsou fajn cyklistické rukavice, sportovní a pohodlné oblečení a hlavně lékárničku, protože přihodit se může zkrátka kdykoli cokoli. Mějte také na paměti, že i jako cyklista jste účastník silničního provozu! Takže pozor na zastávky u hospůdek na návsi… Policie by vás klidně mohla zastavit a požadovat dechovou zkoušku.

 

Na koni

Pokud jste koňák, vaše srdce teď jistě zaplesalo. Ano, česká krajina je nádherná a díky našim koňským parťákům se můžeme pohybovat i terénem, kde bychom se pěšky nebo na kole probojovávali se značnými obtížemi. Na koni se člověk může cítit přírodě tak nějak blíž.

Jak na to? Jedna z možností je, že dojedete na dovolenou a zjistíte, že ve vedlejší vesnici mají stáj, kde nabízejí vyjížďky na koni po okolí. Ať je vaše jezdecká úroveň jakákoli, vždy platí: nepřeceňujte své schopnosti a buďte upřímní. Vždy majiteli koní popravdě sdělte, jaké máte zkušenosti a na co se cítíte. Vhodného koňského parťáka i tempo projížďky už pak zvolí adekvátně přímo pro vás.

 

 

Další možností je, že vyrazíte na dovolenou se svým vlastním koníkem. Samozřejmě musíte zajistit „ubytování“ vám oběma (ranče, jezdecké areály či stáje spojené s penzionem atd.), a pak už se můžete pustit do dobrodružného prozkoumávání okolí.

Třetí variantou jsou vícedenní koňské puťáky, ideálně s partou přátel. V Česku máme síť jezdeckých tras, tedy hipostezek, které jsou mnohdy doplněny o vybavené zastávky (napajedlo pro koně, úvaziště) či rovnou přespávací místa. Takhle můžete urazit desítky kilometrů a probádat kraj opravdu důkladně. Tak vzhůru do sedel!

 

Po vodě

Více než jako dopravní prostředek je u nás loď vnímána jako prostředek výletní. Vyhlídková plavba parníkem po řece, nalodění i vylodění většinou na stejném místě… Kdy loď více než oceníme? Především, když je potřeba dostat se na druhou stranu vodní plochy, přes kterou nevede most – třeba přívoz přes řeku, nebo přes velké vodní plochy, především vodní nádrže. Na té největší v ČR, na Lipně, přívoz funguje zcela běžně a můžete se nalodit nejen s kolem, ale dokonce i s autem. Koně vám tam asi bohužel nevezmou, ale můžete to zkusit. ?

Pokud byste chtěli na lodi strávit více času, na Baťově kanále si lze pronajmout celý hausbót. Nemusíte mít kapitánské zkoušky nebo léta praxe; stačí občanka a minimální věk 18 let. Hausbót vám zde zapůjčí a proškolí vás v jeho užívání i ohledně pravidel plavebního provozu. Nabídka hausbótů k pronájmu, s kapacitou od 4 až do 12 osob, je skutečně pestrá.

 

 

Pohled z výšky

Jestliže netrpíte závratěmi, bude pro vás jistě krásným zážitkem výlet do oblak. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro horkovzdušný balón nebo let vyhlídkovým letadlem; po republice máme spousta malých letišť, která tento poměrně adrenalinový zážitek nabízejí.

Kdo by chtěl (a měl na to), může letadlem po ČR i cestovat. V naší zemi se nachází 12 mezinárodních a 57 menších tuzemských letišť. Mezi ta největší patří Praha, Brno, Pardubice, Karlovy Vary či Ostrava.

 

Tím naše tipy na českou cestu kolem světa končí. V příštím článku se s námi můžete vypravit za poklady. Tématem bude geocaching!

 

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.