Rozpálený prskající olej, vroucí voda, dotek z trouby rozpáleného plechu, horká pára nad hrncem… na světě asi není jediný kuchař, který by si nechladil popálené prsty ve dřezu pod studenou vodou. Velmi často se s popáleninami potýkají vášniví zavařovači. Většinou to není nic závažného, je ale vždycky dobré vědět, jak v případě rozsáhlejších popálenin postupovat a jak je rozlišit.
Popáleniny patří mezi největší strašáky snad všech maminek malých dětí. Známá slova „já sám, já sám“ se mnohdy zvrtnou v bolestivé poranění kůže – popálení. Opaření se však z daleka netýká jen malých nezbedů. Popáleniny často vznikají i elektřinou, chemickými látkami, třením nebo i slunečním zářením. Nejčastější ale bývají popáleniny v kuchyni.
Víte, že…
… i popáleniny mají svůj Mezinárodní den? V Česku se připomíná 8. října a nese název Mezinárodní den boje proti popáleninám.
Pokud si někdy procházíme články o popáleninách, určitě nám neujde způsob, jak se popáleniny hodnotí. Pojďme se podívat co, která míra popálenin znamená a jak je dělit:
Popáleniny I. stupně
S tímto druhem popáleniny se určitě za svůj život setkal bezmála každý z nás. Jedná se především o spáleniny od sluníčka, kdy je kůže poškozena jen povrchově. Pokožka je zarudlá, horká na dotek, bolestivá a místy se mohou objevit i otoky nebo puchýřky. Ač se takovýto druh popálení rozhodně neřadí k těm nebezpečnějším, určitě bychom se dlouhému pobytu na přímém slunci měli vyhýbat. Kůže si totiž spáleniny „pamatuje“ a v budoucnu by to mohlo natropit paseku.
Popálenina II. stupně
Tento typ popálenin už není žádná legrace, proto doporučujeme neřešit je svépomocí, ale obrátit se na lékaře. Popáleniny II. stupně, a to především takové, které zasáhly rozsáhlou část pokožky, by měly být vždy ošetřeny lékařem.
Popáleniny II. stupně provází puchýře naplněné průhlednou tekutinou. Ač puchýře vypadají dost hrozivě, mají při hojení popálenin svou funkci: Chrání nově vznikající vrstvy pokožky, proto by se puchýře neměly propichovat. Pokud by puchýř praskl anebo ho bylo nutné propíchnout, je nutné to udělat hygienicky. Nejprve si pečlivě umyjte ruce, ale i puchýř. Na propíchnutí použijte sterilní jehlu, anebo důkladně vydezinfikujte špendlík nebo jehlu na šití. Vyprázdněný puchýř pak potřete dezinfekcí a přelepte náplastí.
Velkým rizikem při tomto stupni popálení je především zanesení infekce do popáleného místa. U II. stupně popálenin se dá s jistotou říci, že se jedná o nejbolestivější druh popálení, jelikož nervová zakončení jsou stále citlivá.
Pro hojení popálenin je vhodná metoda tzn. vlhkého hojení. Už v 60. letech 20. století se prokázalo, že rány, které se udržují ve vlhkém prostředí, se hojí až o 40 % rychleji ve srovnání s ranami krytými suchým obvazem. Ideální kombinací je proto dezinfekční mast Betadine. Ta pomáhá prostředí pro vlhké hojení udržet.
Popáleniny III. Stupně
Tento stupeň popálenin se neřadí k těm nejbolestivějším, protože nervy, které jsou schopné přenášet bolest, jsou zničeny. Popáleniny III. stupně poznáme i podle zabarvení pokožky. Je většinou šedobílá, žlutavá nebo světle hnědá. Tento stupeň popálení již není možné jakkoli vyléčit. Plastická chirurgie však jde mílovými kroky dopředu, a i takto postižená kůže může získat alespoň částečnou podobu. Svou (zdravou) kůží může být pacientovi nahrazena ta část, která utrpěla popálení.
Na co pamatovat při záchraně popáleného?
- Vždy mějte na paměti svou bezpečnost.
- Dostaňte postiženého co nejdál od zdroje popálení (tepla).
- Šperky jako jsou prsteny, náušnice nebo řetízky (pokud to jde) šetrně sundejte.
- Nikdy postiženého nesvlékejte, pokud má oděv přiškvařený k tělu.
Jak spálenou kůži ošetřovat?
Pokud už jsou popálená místa zacelená, podpořit regeneraci kůže můžete hojivými mastmi nebo krémy. Pokožce dělají dobře ty s obsahem heřmánku, vitamíny A a E, aloe verou, měsíčkem nebo kyselinou hyaluronovou. Při ošetřování popálenin by se nemělo používat sádlo ani olej, ty totiž udržují v kůži teplo, a popálená kůže tak nemá šanci se dostatečně ochlazovat.