Betadine® blog

Po svých, aneb slavíme Den bez aut

Listopad 2021

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.

Ačkoli známější datum Dne bez aut připadá na 22. září, slavíme ho i 14. listopadu. Jak tento den vznikl, a jak ho co nejlépe využít? Čtěte dál, za chvilku se vše dozvíte.

 

Jak to všechno začalo? Už v 50. letech 20. století si lidé začali uvědomovat, že automobilismus má na kvalitu života ve městech zásadní, negativní, vliv. Během ropné krize v roce 1974 pak ve Švýcarsku proběhl ne den, ale celé čtyři neděle bez aut. O pár let později, v roce 1981, uspořádala podobnou akci i Německá demokratická republika, a postupně se přidávala i další města.

 

Dopravní emise jsou hlavním zdrojem venkovního znečištění. Podle Světové zdravotnické organizace na choroby vyvolané znečištěním ovzduší zemřelo v roce 2016 na 4,2 milionu lidí.

 

První Den bez aut u nás se uskutečnil 15. listopadu 1991. Od roku 1995 si ho vzala pod křídla organizace Děti Země, a nejzásadnější Den bez aut proběhl 22. září 1998 ve Francii.

Od roku 2000 se stal Den bez aut evropskou, a od roku 2001 pak i mezinárodní iniciativou Evropské komise. O rok později se pak stal součástí Evropského týdne mobility.

 

Jak se Den bez aut slaví?

U příležitosti Dne bez aut se nejen v Praze konají policejně povolené cyklojízdy. Ty mají demonstrovat ekologičtější, zdravější, ale i ekonomičtější možnost dopravy. Některé městské ulice se také v tento den stávají pěšími zónami.

 

Cyklistika je obecně dopravním trendem. Průzkumy ukazují, že ve velkých městech se doprava automobily snižuje, a výhled do budoucích let říká, že se až 50 % cest uskuteční veřejnou dopravou, na kole nebo pěšky.

 

Pomiňme v našem článku důležitý aspekt automobilové dopravy, a to jsou emise. My se zaměříme na to, co alternativní doprava přináší našemu tělu i duši.

 

Když sedíme v kancelářích

V současném světě většina z nás tráví až 90 % času v uzavřených prostorech. A tím nemyslíme jen kancelář nebo domov, ale právě i dopravní prostředky. To má na nás mnoho dopadů. Tak třeba:

  • Potýkáme se s nedostatkem vitaminu D, jehož zdrojem je (mimo jiné) sluneční záření. Nejvíce vitaminu D ze slunce tělo získává mezi 10. a 15. hodinou – tedy v době, kdy většina z nás tráví čas v kanceláři.
  • Sedavým zaměstnáním si zakládáme na bolesti zad, křečové žíly, nadváhu, kardiovaskulární onemocnění nebo zažívací problémy. Zkrátka kdo se dostatečně nehýbe, rychleji stárne.
  • Duševní nepohoda. Polovinu roku mnoho z nás tráví v interiéru jediný čas, kdy je venku denní světlo. Do práce nebo do školy odcházíme za tmy, abychom se za tmy vraceli domů. Proto se snažte trávit na denním světle tolik času, kolik je to jen možné.

 

Kancelář v parku nebo na zahradě vám asi úplně neprojde, pokud tedy můžete, pokuste se nahradit alespoň ten čas strávený v interiéru vozů. Zkuste třeba:

  • Vyrazit vlakem. Kdepak dlouhé minuty (nebo i hodiny) v kolonách, z okraje města jste v centru během pár minut. Navíc si můžete dát kávu, přečíst si knihu, anebo jen tak relaxovat při koukání z okna. Anebo taky můžete spát. ? Jistě, vlaky mají i své nevýhody – zpoždění, někdy nedostatečné pohodlí, a samozřejmě nádraží není přímo u vašeho domu, co ale to alespoň zkusit?
  • Oprášit MHD. Především manažeři „mastnou tyčí“, jak se hromadné dopravě přezdívá, často opovrhují. Pravdou ale je, že zatímco manažer A pojede z jednoho konce města na druhý autem, a manažer B metrem, kdo asi bude v cíli rychleji? A kdo si cestou může v pohodě číst, vyřídit e-maily, anebo se seznámit? ?
  • Jet na kole. Pokud byste namítali, že potřebujete vozit batoh s učením nebo tašku s notebookem nebo jiným pracovním vybavením, můžete si na kolo připevnit brašny, anebo stylový košík. Budete cool, a ještě můžete dát na Instagram storie ze stylové, ekologické a bodyfriendly cesty městem.
  • Drandit na koloběžce. Původně dětská kolobrnda má dnes šmrnc i pro vystajlovaného businessmana. Je svižná, snadno s ní prokličkujete ranní špičkou, a pokud nezvolíte elektrickou, posílíte i svaly a spálíte kalorie. A hlavně si vyčistíte hlavu. Uznejte, při jízdě na koloběžce prostě nemůžete kontrolovat e-maily! Dejte ale pozor na ostatní, rozhodně byste neměli nikoho ohrožovat, ale ani omezovat.
  • Jít pěšky. Alespoň kousek. Pokud to máte do práce přes celé město nebo dokonce mimo něj, stačí třeba vystoupit o jednu, dvě (tři, čtyři…) zastávky dříve, a zbytek cesty dojít. Každý nachozený kilometr se počítá! Zvolte ale na cestu vhodnou obuv, abyste se pak zbytek týdne nepotýkali s nepříjemnými puchýři. À propos, když už se puchýř objeví, víte, jak s ním naložit?

Pokud je puchýř neporušený, asi se vám honí hlavou otázka vskutku hamletovská: propíchnout, nebo nepropíchnout? Odpověď zní: můžete propíchnout, ale hygienicky! Nejprve si pečlivě umyjte ruce i místo, kde se puchýř vytvořil, a na propíchnutí použijte sterilní jehlu, anebo důkladně vydezinfikujte špendlík nebo jehlu na šití. Vyprázdněný puchýř pak potřete dezinfekcí a přelepte náplastí.

  • Nasadit brusle. Uznáváme, že tohle je alternativa jen pro ty, kdo nemají v práci striktní dress code, anebo jejich kanceláře disponují sprchou. A ano, v zimě to na brusle taky úplně není, ale když je hezky, teplo a sluníčko, je to opravdu prima možnost dopravy!

 

Lékárničku vždy s sebou

Na co si ale vždy dejte pozor, je bezpečnost a zdraví své i ostatních. Ať už se dopravujete jakkoli, nikdy byste neměli nikoho omezovat, natož pak ohrožovat. Protože ale stát se může cokoli, vždycky byste měli mít po ruce cestovní lékárničku. V té by měly být náplasti, obvazy, pinzeta, drobné nůžtičky, příručka první pomoci (stáhnout si ji můžete zde), sterilní čtverečky, a hlavně dezinfekce, nejlépe Betadine, která díky svému složení nepálí, což ocení jak velcí, tak malí. Cestovní lékárnička může být velká jen jako větší peněženka, a přesto bude obsahovat vše, co může v případě nesnází pomoci.

 

A malé ekologické apelační okénko na závěr

Pohyb je pro naše tělo i duši rozhodně zdravější než jízda autem. I příroda každou chvilku, kdy do ovzduší nevypouštíme emise, ocení. Mohli bychom si tak „bezautový“ den dopřávat klidně i častěji – třeba i „jen tak“ soukromě.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.