Betadine® blog

Seznamte se se skialpinismem

Březen 2022

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.

Skialpinismus – to je perfektní kombinace sjezdového lyžování a běžkaření. Zkrátka turistika na horách, kdy se můžete kochat přírodou, putovat z místa na místo i sjíždět do údolí. Pokud tenhle sport ještě neznáte, my vás s ním v tomhle článku seznámíme.

 

Právě teď by pro první skialpovou zkušenost mohla být ta správná doba – příjemné slunečné jarní počasí, kdy už na horách nejsou hluboké mrazy, ale sníh je pořád ještě parádní. Díky téhle aktivitě můžete projít kus hor, a zároveň si sjet pár sjezdovek, navíc se při téhle aerobní aktivitě udržíte v dobré kondici.

Výhodou je, že je to sport v podstatě pro každého, a má díky tomu mnoho podob – od toho nejzákladnějšího, který zvládne v podstatě každý, kdo má aspoň minimální kondici a alespoň párkrát v životě stál na lyžích, až po náročný skialpinismus, kdy se sportovec pohybuje v těžkém terénu, často i velkou rychlostí.

 

Jak na to, když chcete se skialpinismem začít?

Nejlepší je vyrazit se zkušeným průvodcem, anebo s partou kamarádů, kteří už se skialpinismem zkušenosti mají, vším vás provedou a dají pár dobrých rad nad zlato. První výlet by měl být krátký a pohodový, v příjemném počasí a mírným terénem, abyste si vyzkoušeli nasazování stoupacích pásů, našlápnutí do vázání, přepínání vázání z módu do módu, výstupy i sjezdy.

Není od věci vyrazit ve smíšené skupince, která se podle tempa může rozdělit tak, aby výprava vyhovovala všem.

 

Výbava na skialpy

Když se skialpinismem začínáte, asi trochu tápete, co vzít s sebou. A s tím vám poradíme! Pro první seznámení je lepší si výbavu půjčit v půjčovně. Potřebovat budete:

  • Skialpové lyže

Jsou kratší než sjezdové lyže a mají speciální stoupací vázání, které můžete nastavit jako podpatek, díky němuž se vám bude i do prudkého kopce stoupat velmi pohodlně.

  • Nalepovací pásy

Tulení nebo také stoupací pásy mají jednostranný syntetický chlup, takže zamezují tomu, aby lyže klouzaly dozadu. Když budete chtít sjet sjezdovku, pásy jednoduše odlepíte, přepnete vázání do sjezdového módu, a můžete svištět.

  • Skialpové boty

Jsou měkčí, lehčí a pohodlnější než přezkáče, a na zadní straně mají páčku, díky níž snadno přepnete z módu chůze do módu sjezdu.

  • Skládací teleskopické hůlky

Proč skládací? Protože např. při traverzu ve svahu potřebujete mít jednu hůlku kratší než druhou.

  • Vychytávky

Zmrzlíci určitě ocení hřejivé polštářky do rukavic a vyhřívané vložky do bot.

  • Co na sebe?

Můžete vybrat oblečení jak speciální skialpové, anebo můžete kombinovat funkční outdoorové, běžkařské nebo i cyklistické.
Při stoupání se určitě zapotíte, a nahoře nebo při sjezdu pak můžete naopak ofouknout a mrznout. Vždycky je proto dobré mít s sebou náhradní funkční tričko, teplejší bundu, rukavice a čepici.

Důležité jsou kvalitní podkolenky, nejlépe kompresní nebo speciální skialpinistické, které na noze dobře drží a nesjíždí, takže se vám kvůli shrnutým ponožkám neudělají puchýře.

À propos, když už se puchýř objeví, víte, jak s ním naložit?

Pokud je puchýř neporušený, asi se vám honí hlavou otázka vskutku hamletovská: propíchnout, nebo nepropíchnout? Odpověď zní: můžete propíchnout, ale hygienicky! Nejprve si pečlivě umyjte ruce i místo, kde se puchýř vytvořil, a na propíchnutí použijte sterilní jehlu, anebo důkladně vydezinfikujte špendlík nebo jehlu na šití. Vyprázdněný puchýř pak potřete dezinfekcí a přelepte náplastí.

 

Bezpečnost na prvním místě

Hory umí být zrádné, a tak i přesto, že byste se měli pohybovat jen po vyznačených skialpových nebo případně běžkařských trasách (to abyste neohrožovali klidová území), byste s sebou měli mít i protilavinovou výbavu, tj. skládací lopatu, lavinovou sondu a vyhledavač, tzn. „pípák“. Od věci nejsou ani batohy s airbagem, který se při pádu laviny nafoukne, a zasypaného pomáhá držet se na povrchu. Helma a páteřák jsou jistota.
V batohu určitě mějte i vybavenou cestovní lékárničku s příručkou první pomoci. Pokud ji nemáte, stáhnout si ji můžete tady. Při nandávání a sundávání pásů se můžete o hranu lyže říznout raz dva.

Ručíme vám za to, že jak jednou skialpinismus vyzkoušíte, zamilujete si ho!

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.