Betadine® blog

Splňte si svá novoroční předsevzetí

Prosinec 2021

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.

A máme po Vánocích! Novoroční předsevzetí si podle průzkumů dá 42 % Čechů. Nejčastěji chceme zhubnout, zdravěji jíst a sportovat. I když logičtěji zní začít se sportem až s teplejším počasím, není to nutné, klidně se do zlepšení své kondice pusťte hned. Poradíme, jak na to.

 

Abyste svá předsevzetí dodrželi je potřeba utvořit si zvyk. Jak dlouho trvá, než se z předsevzetí stane návyk? Podle „Google výzkumů“ je třeba danou činnost opakovat bez přestávky 21 po sobě jdoucích dní. Podle studie z londýnské University College je to ale mnohem déle – 66 dní, někdy dokonce i 250 dní! Jak se ale při výzkumu ukázalo, každá činnost má jinak dlouhé formování zvyku. Obecně lze říct, že čím náročnější je výzva, tím déle trvá její zautomatizování. Proto se nedejte odradit a vytrvejte! Déle než rok by vám to trvat nemělo. 🙂

 

Zimní sportování

Chcete začít běhat, nebo v létě rádi jezdíte na in-line bruslích nebo na kole, a v zimě pro Vás tahle aktivita končí? Nemusí, ani v zimě přece nemusíte přestat sportovat. Rozhodně doporučujeme za sněhem a ledem vyrazit. Kromě toho, že posílíte tělo, spálíte kalorie a posílíte celé tělo, si také užijete spoustu zábavy, čerstvého vzduchu, a můžete také utužit rodinné a přátelské vztahy.  Zimní sporty jsou opravdu pro každého – od batolat až po seniory. Tak směle do toho!

 

Nezapomeňte, že následující příklady spalování kalorií jsou pouze orientační. Vždy je třeba zohlednit pohlaví, fyzičku, věk a váhu jedince. Obecně také platí, že ženy spalují méně kalorií než muži. To je nefér, co?

 

Do stopy

Běžkování je disciplína, která se hodí pro všechny – ať už je Váš věk, váha nebo kondice jakákoli – velkou výhodou je také šetrnost ke kloubům. Při běžkování zapojíte všechny svalové skupiny v těle a tím, že jde o aerobní aktivitu, dochází ke spalování tuků, a navíc zvyšujete svoji vytrvalost a kondici.

Pokocháte se krajinou, a vzít s sebou můžete jak děti nebo i babičku, tak třeba i pejska. Po celé České republice najdete běžkařské trasy různých délek a obtížností. Díky mnoha vybaveným půjčovnám můžete vyrazit prakticky kdykoli, aniž byste si museli pořizovat vlastní výbavu.

Kolik vydáte průměrně kalorií během 60 minut:

  • volné tempo: 2100 kJ/500 kcal
  • těžký sníh: 2730 kJ/650 kcal
  • rychlá jízda v těžkém terénu: 5376 kJ/1280 kcal

 

Na svah

Lyžování a snowboarding se může jevit jako zábava a odreagování, je to ale pořádně namáhavý sport! Většinou se to projeví druhý den, kdy netrénovaného lyžaře nebo prknaře bolí každý sval – i to i ty, o kterých jsme neměli tušení, že je máme. Spíše než spalování je ale sjezd výbornou posilovnou, navíc na čerstvém vzduchu a v krásné přírodě.

Kolik vydáte průměrně kalorií během 60 minut:

  • lehký terén: 1848 kJ/440 kal
  • těžký terén: 2142 kJ/510 kcal

 

Když sjezd skončí pádem

Na českých horách se podle údajů horské služby ročně stane zhruba 6 tisíc úrazů. Nejčastější bývají natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny končetin, zranění ramene a samozřejmě pohmožděniny. Nezřídka se přihodí i úrazy páteře nebo hlavy, které mohou mít i trvalé následky. Nepodceňujte proto bezpečnostní vybavení – helma a chránič páteře by měl patřit mezi neodmyslitelnou součást výbavu každého lyžaře a snowboardisty.

Na horách bývá kvalitních horská služba, která se o Vás v případě zranění postará. Je ale třeba dát si pozor na ostatní lyžaře a prknaře, kteří často i přes výrazné označení místa se zraněným projíždějí nebezpečně rychle a blízko.

První pomoc při úrazu na sjezdovce

Když se stanete účastníkem nehody, je potřeba vědět, jak poskytnout první pomoc a co nejrychleji zavolat horskou službu nebo rychlou záchrannou službu. Je dobré mít s sebou i malou lékárničku s obvazem, náplastí, škrtidlem, izotermickou fólií a dezinfekcí. Pamatujte, že i při vážnějších potížích je dobré zranění alespoň základně ošetřit ještě před příjezdem (nebo příletem) horské služby.

 

Jak správně ošetřit drobné poranění?

Takové poranění nejprve opláchněte čistou vodou, a následně na ránu nebo postiženou kůži aplikujte 1–3 ml dezinfekce Betadine (dávka závisí na rozsahu poranění / postižení) a opatrně rozetřete – pokud možno sterilně – s přesahem na zdravou kůži alespoň 1,5 cm. Poté (opět pokud možno sterilně) překryjte obvazem nebo náplastí.

 

Buďte vidět

Místo nehody se pokuste vždy co nejvíce viditelně označit, třeba zkřížením lyží nebo hůlek a jejich ovázáním barevnou šálou, kulichem nebo rukavicemi. Pokud je zranění lehčí – např. nejedná-li se o poranění páteře nebo bezvědomí, pokuste se zraněného dostat mimo sjezdovku. Pokud máte podezření na zlomeninu nebo poškození kloubů končetin, snažte se minimalizovat bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku zavěste do šály, nohu zase fixovat k druhé noze nebo třeba k hůlce.

 

Na ledu

Že je lední bruslení odpočinkovou činností? Pokud bruslíte aspoň trochu aktivně, rozhodně se nejedná o kroužení, jaké známe z amerických filmů. Pořádně si zamakáte, spálíte kalorie, posílíte střed těla a dokonale vytvarujete postavu – zvláště pak nohy, boky a hýždě.

Kolik vydáte průměrně kalorií během 60 minut:

  • 2050 kJ/488 kcal

 

A co když se Vám prostě sportovat opravdu nechce, nebo vám to zdravotní stav nedovoluje? Pak jsou tu pro Vás…

 

Procházky

Je to ten nejlepší, nejlevnější a nejméně náročný pohyb, který zvládne každý. Nezapomeňte se obléknout barevně a použít i reflexní prvky. V zimě je brzy tma a sebelepší řidič si tmavé postavy, chystající se přejít přes nepříliš osvětlený přechod, může všimnout, až když je pozdě…

 

 

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.