Betadine® blog

10 nejčastějších vánočních úrazů

Prosinec 2021

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.

Jeden by řekl, že v době, kdy všude voní skořice, vánoční cukroví a jehličí se přece nemůže nic stát. Jenže opak je pravdou – vánoční neplechy známe jak z písniček, tak z vánočních filmů – ale hlavně z reálného života. Které jsou ty nejčastější, které ze svátků klidu a míru můžou udělat adrenalinovou jízdu?

 

1. Praská a letí!

Předvánoční úklid se pojí s typickými úrazy. Pády ze židlí a štaflí při mytí oken a utírání prachu na samém vršku skříní, střepy z prasklého nebo popadaného nádobí… Zastavte. Vánočné pohoda se přece neodvíjí od toho, nakolik máte naleštěná okna a vyprané záclony. Když už se ale stane, že se bytem rozletí střepy a dojde ke zranění, postupujte takto:

 

Jak správně ošetřit drobné poranění?

Takové poranění nejprve opláchněte čistou vodou, a následně na ránu nebo postiženou kůži aplikujte 1–3 ml dezinfekce Betadine (dávka závisí na rozsahu poranění / postižení) a opatrně rozetřete – pokud možno sterilně – s přesahem na zdravou kůži alespoň 1,5 cm. Poté (opět pokud možno sterilně) překryjte obvazem nebo náplastí.

 

 

2. Padá!

Abyste si to doma pěkně nazdobili, asi musíte vytáhnout i štafle – nebo aspoň židli. Zdobení stromku až na těch nejvyšších větvičkách, nasazování hvězdy nebo špičky, věšení řetězů do oken, to vše se děje ve výškách. Ztráta rovnováhy nebo překlopení štaflí nebo židle může vést v lepším případě jen k modřinám, v horším ke zlomeninám nebo úrazu hlavy. O tom, jak postupovat v případě zlomenin, jsme psali v tomhle článku. Už jste ho četli?

 

3. Kope!

Svíticí řetězy, sítě, hvězdy a další dekorace najdeme snad v každé domácnosti. Pořídit je můžeme za pár korun i za „raketu“. Hodně lidí se na světýlkách snaží ušetřit, právě to se ale nemusí vyplatit. Levnější zboží často nemá potřebné atesty, nebo bývá nespolehlivé. Úrazy elektrickým proudem jsou tak právě o adventu poměrně časté.

 

4. Hoří!

Kdy jindy si zapálit svíčky než právě o adventu. Dělají nádhernou atmosféru, často příjemně voní… svíčky k Vánocům zkrátka patří. Jenže jsou to právě ony, které dělají pojišťovnám těžkou hlavu. Adventní věnec, stromeček, ale i závěsy můžou od svíček nebo prskavek snadno vzplanout. Pozor si dejte především u adventních věnců, může se stát i to, že věnec doslova prohoří stolem, na kterém stál.

 

 

5. Teče!

Dnes už sice kapra ve vaně nenajdeme tak často jako tomu bylo dříve, ale jsou domácnosti, kde se tahle tradice pořád drží. Právě taková přetočená vana nebo dětmi vycákaná voda může způsobit potopu, která se může propsat i na sousedovic stropě o patro níž. A to je něco, co určitě řešit nechcete…

 

6. Řeže!

Pokud máte živého kapra, bude třeba ho usmrtit, nejčastěji klepnutím paličkou. Za nás je lepší tuhle práci přenechat povolanějším – většině z nás asi nedělá moc dobře zabít živého tvora, navíc to určitě neděláme tak často, abychom to zvládli „na první dobrou“ a ubohou rybu spíš netrápili.

I když si ale domů přineseme rybu už usmrcenou, je třeba ji zbavit šupin, naporcovat a připravit ke štědrovečerní večeři. Chce to mít pěkně ostrý nůž, ale i ten může po kluzkém rybím těle sklouznout… tak opatrně!

TIP: Rybí šupina patří pod každý talíř na štědrovečerním stole, to proto, aby se nás příští rok držely peníze.

 

 

7. Prská!

Při smažení kapra nebo řízků se můžeme popálit rozpáleným olejem. Právě prskání může způsobit i vystříknutí oleje do oka, třeba při otáčení masa na pánvi. Na tento úraz bychom měli dávat obzvláště pozor, oči patří přeci jen k nejcitlivějším částem těla. Chránit se můžeme pokličkou nebo ochranným sítkem, které dáme při smažení na pánev.

 

Co dělat, když se rozpálený olej dostane do oka?

Pokud vám rozpálený tuk vyprskne do oka, okamžitě bez váhání oko propláchněte velkým množstvím vody. Odstraníte tím mastnotu, a jsou-li v tuku obsaženy nějaké částečky, tak i ty. Pokud však oko stále pálí a bolest neustupuje, vyhledejte co nejdříve očního lékaře. Oko může být při poranění náchylnější k infekcím, proto oko nemněte rukou, oku se tím neuleví. Jestliže máme doma umělé slzy, tak je možné je použít. Pomůže to při vyplavení nečistot.

 

8. Pálí!

Pečení vánočního cukroví a vánočky je činnost, u které se může bavit celá rodina, obzvlášť, když je všechno dobře nachystané. Takový rozpálený plech ale umí být pěkně zákeřný. Slabé chňapky nebo „šmrncnutí“ o z trouby už vyndaný plech, na kterém cukroví dochází, to se stává poměrně často.

 

Jak si s takovou popáleninou poradit?

Popálené místo chladíme studenou vodou, dokud se pálení neustoupí. Postižené místo můžeme následně chránit obvazem, který ale příliš nestahujeme. Popáleniny není radno brát na lehkou váhu. Pokud bolest a pálení neustupuje, vzniká velký otok nebo je zasažena větší část pokožky, navštívíme lékaře.

 

9. Tíží!

Cukroví, vánočka, kapr, řízek, salát, oříšky, sušené ovoce, zmrzlina… Kombinace a přejídání může skončit nejrůznějšími zažívacími potížemi, od pouhého pocitu tíže, přes pálení žáhy až po žlučníkový záchvat. Pamatujte, že méně je více.

 

10. Klouže!

Advent se pojí s nakupováním ve velkém, ale také se stresem a nepozorností. Nejenže to venku může pěkně klouzat, ale chodci často bez rozmyslu vkročí do vozovky, a kombinace nepozorného chodce, vystresovaného řidiče a náledí může způsobit tragédii. Velmi opatrní buďte i při cestách na sváteční návštěvy. Na silnicích můžete potkat tzn. „sváteční řidiče“, ale také ty, kteří si nedělají těžkou hlavu s alkoholem.

Právě v prosinci bývá až o čtvrtinu více střetů chodců s auty, buďte proto opravdu opatrní, ať jsou pro vás Vánoce opravdu svátky míru, klidu a lásky, a ne špatného svědomí nebo dokonce pobytu v nemocnici.

 

Přejeme vám krásné a pohodové svátky plné radosti, štěstí a zdraví!

 

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.