Betadine® blog

Českem na cestu kolem světa 1. díl

Červen 2022

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.

Leckdo touží po velké výpravě kolem světa. Vidět Grand Canyon, Amazonku, skalní město v Petře nebo si užívat bílé pláže „ostrovů pokladů“. Přitom i u nás tyhle krásy můžete navštívit. V prvním díle naší cestovatelské série vám přinášíme 10 tipů na úžasná místa v České republice, která se vyrovnají světovým skvostům.

 

Pouště

Ano, i u nás v České republice najdete poušť. Pískový přesyp u obce Vlková má skoro hektar, a ačkoli karavanu s velbloudy tam nepotkáte, jedinečnou faunu a floru ano. U Bzence pak najdete „moravskou Saharu“ – váté písky, které mají 5,5 km na délku a v nejširším místě 60 m.

TIP: Pokud se chystáte navštívit Moravu, dejte si pozor na stepníka moravského, jedovatého pavouka. Jeho jed sice není pro zdravého dospělého člověka životu nebezpečný, kousnutí a jeho následky jsou ale velmi bolestivé. Pro všechny případy s sebou mějte cestovní lékárničku s příručkou první pomoci (tu si můžete stáhnout zde).

 

Pralesy

Nejznámější je Boubínský, jehož stáří se odhaduje na neuvěřitelných 12 000 let, máme jich ale v České republice mnohem víc. Třeba Keprnický, Milešický nebo Žofínský, založený v r. 1838, který patří mezi jednu z nejstarších rezervací v pevninské Evropě. Naše pralesy zabírají plochu 921,23 ha, což je velmi málo, o to více bychom je tedy měli chránit. Vždyť některé stromy v českých pralesích jsou staré i 400 let!

TIP: Co takhle vytvořit si jako památku na výlety vlastní herbář? Nezapomeňte ale na to, že i při sběru je povinnost dodržovat pravidla ochrany přírody.

 

Sopky

Pro někoho výhoda, pro jiného zklamání – v České republice se nachází hodně sopek, ale žádná z nich není činná. Ty nejmladší byly aktivní před 170–140 tis. lety, třeba Komorní nebo Železná hůrka. Asi nejznámější sopkou u nás je Říp nebo Milešovka, a pokud byste chtěli navštívit „něco méně okoukaného“, doporučujeme túru Oháreckým riftem (linií táhnoucí se od Chebu přes Ústí nad Labem do Nového Boru), Labskou linií nebo vulkanickým centrem v okolí Bruntálu, Ostravy, Uherského Brodu a Opavy.

TIP: Krabička poslední (nebo někdy také první) záchrany by měla provázet každého správného výletníka. V krabičce by mělo být vše, co může člověku pomoci ve svízelných situacích. A co by to tedy mělo být? Na tohle téma jsme připravili samostatný článek.

 

 

Jeskyně a skalní města

Česká skalní města patří mezi světové unikáty nejen pro svou krásu, ale i pro jejich hojný výskyt. Není divu, že okouzlily i umělce – Hans Christian Andersen čerpal inspiraci u Pravčické brány, Johann Wolfgang Goethe si zamiloval skalní město v Adršpašských skalách, o Prachovských skalách vznikla slavná písnička oblíbená především mezi horolezci.

U nás také najdete jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě – třeba ty Na Špičáku. Úžasným zážitkem je návštěva Bozkovské dolomitové jeskyně, které jsou zaplaveny největšími podzemními jezery v Čechách. V Chýnovské jeskyni se můžete kochat pestrobarevnými stěnami.

TIP: Při prozkoumávání skal i jeskyní nepodceňte přípravu – hlavně pevná obuv je důležitá. Podpoří v situacích, kdy by vám to mohlo uklouznout nebo by hrozilo zvrtnutí kotníku. A opět – do batohu určitě přibalte KPZ a lékárničku s dezinfekcí, náplastmi, obvazy a obinadly. Kdyby cokoli, je třeba zvrtnutý kotník stáhnout obinadlem a oděrky vydezinfikovat, abyste si kromě zážitků nedovezli také infekci.

 

Moře

Když vyrazíte k jezeru, lomu nebo pískovně, budete se cítit skoro jako na mořském břehu. Třeba takové Veselské pískovny na Třeboňsku, které vznikly po ukončení těžby štěrkopísku, mají na plážích všechno to, co byste našli i v Chorvatsku nebo Řecku.

TIP: Především v lomech se může snadno stát, že vyjdete na břeh s rozseknutou nohou nebo odřeným kolenem. Ve vodách se nachází množství mikroorganismů, které můžou způsobit rozvoj infekce v ráně. Rozhodně byste tedy s sebou měli mít přibalenou lékárničku s dezinfekcí pro případ drobného poranění.

 

 

Vlny a plachetnice

Od května do září si můžete zasurfovat na surfařské vlně v Brandýse nad Labem. Pro ostřílené surfaře to bude asi po chvilce trochu nuda – vlna je totiž pořád stejná, pro začátečníky je to ale výhoda. Pokud teprve sbíráte zkušenosti, je vám zde k dispozici instruktor i kompletní vybavení.

Láká vás plachtění? Pak vyrazte na Lipno, Orlík, Nové Mlýny nebo Slapskou přehradu.

TIP: Co takhle vyzkoušet kromě vln ještě něco dalšího? Třeba paddleboarding, wakeboarding nebo vodní skútr?

 

Divoké řeky

Nejdivočejší bývají řeky hlavně na jaře, i v létě si ale můžete užít jejich nespoutanost – především v podobě přírody, kterou protékají. Krásné staré jezy najdete na Radbuze, soutěsky a soutoky na Jizeře, překrásné meandry i průjezd průrvou na Ploučnici a svižný průjezd peřejemi v Pekle na Metuji.

TIP: Pokud nechcete mít důležité doklady, peníze nebo lékárničku a elektroniku v barelu, ale máte (oprávněný) strach, že je utopíte, uložte si je do nepromokavého pouzdra, které můžete mít stále po ruce.

 

 

Menhiry

Ano, i ty u nás najdete. Nedaleko Rumburku najdete 22 obelisků ve tvaru hvězdy. Na kopci Horní Bělá stojí centrální kamenný kruh z 21 menhirů, který patří mezi největší kamenné kruhy v pevninské Evropě.

Po celé republice pak můžete potkat kamenné řady (např. stovky metrů dlouhé řady z asi 2 000 balvanů u Kounova), menší uskupení, samotné menhiry (např. Hrachovské menhiry u Kamýka nad Vltavou) nebo kamenné stoly (např. u Kunějova v lesích České Kanady nebo Králův stůl u Uherského Hradiště).

TIP: Co by to bylo za dovolenou bez fotografického parťáka? Náhradní baterka nebo nabíječka ale nejsou zaručenou cestou k úspěšnému doplnění „šťávy“, na místě je mít s sebou v batohu i nabitou powerbanku.

 

Hrady a zámky

Spíš než divoká příroda vás lákají architektonická díla? Třeba takové Versailles nebo středověké hrady jako z dob krále Artuše? I takové skvosty u nás najdete. Vyrazte do Lednicko-valtického areálu, a dejte si na tenhle výlet radši celý den. Areál má totiž rozlohu 300 km2, čímž získává světové prvenství v rozsahu upravené krajiny.

Pokud vás láká hlubší minulost, báječným cílem výletu může být Kunětická hora nebo Loket. Oba středověké hrady mají úžasně dlouhou historii a genius loci.

TIP: Při šplhání po ruinách dejte pozor, ať se nezřídíte do podhradí. Kameny bývají uvolněné a často se v hradních areálech objevují i díry do sklepení. Mějte s sebou tedy vždy nabitý mobil a lékárničku, ale hlavně neriskujte a nepřeceňujte své síly!

 

 

Upíři

Milovníci děsivých historek nemusí nutně až do Draculova hradu Bran, i naše země jim má co nabídnout. Hroby se znaky protivampyrických zásahů (tj. svázané ruce, oddělená hlava, uložení na břiše, ucpávání úst, zatížení kameny, probodnutí kůlem apod.) můžete navštívit např. ve Vraclavi nedaleko Vysokého Mýta nebo v Čelákovicích u Prahy.

TIP: Ať vás kousne kdokoli nebo cokoli, je vždycky na místě ránu vydezinfikovat. Mezi nejotravnější upíry se sebejistě může řadit komár. Jeho pískání změní v horor nejednu letní noc, a po jeho bodnutí bychom se mohli udrbat k zbláznění. Pokud si nedokážete pomoct a štípanec rozškrábete, pro jistotu ho ošetřete dezinfekcí, ať se vám do rány nedostane infekce.

 

V příštích dílech naší cestovatelské série vám přineseme tipy na to,
jakými dopravními prostředky cestovat a kde a jak se ubytovat.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.