Betadine® blog

Českem na cestu kolem světa 2. díl

Červenec 2022

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.

V prvním díle naší české tour kolem světa jsme si ukázali, že skvosty, které najdete ve světě, můžete navštívit i u nás. Ať jsou to pralesy, pouště, menhiry, sopky nebo divoké řeky. Ve druhém díle této série vám přinášíme tipy na to, kde můžete během vaší cesty složit hlavu.

 

Schválně, co vás první napadne, když se řekne „pojďme se ubytovat“? Pokud jste „typ Magda“, asi to bude hotel nebo penzion, pokud jste naopak „typ Honza“, patrně s sebou máte stan, spacák a karimatku. Tyhle kontrasty nás baví, a proto jsme na světový výlet po Česku vyslali právě tuhle dvojku – jsou každý z úplně jiného světa, a přesto dokážou svou cestu naplánovat tak, aby byla spokojenost na obou stranách. Říkáte si, jak se dá skloubit tým „hotel“ s týmem „širák“? Zlatá střední cesta se jmenuje glamping!

Seznamte se s glampingem

Co to zvláštní slovo vlastně znamená? Je to složenina slov glamorous (okouzlující) a camping (kempování), a obojí je jednoznačně pravda. Většinou zde nenajdete elektřinu, tekoucí vodu (pokud nepočítáme barely) a samozřejmě ani wifi, takže jakmile se vám vybije telefon, máte dokonalý klid. Glampování má úžasné kouzlo, ať už se vydáte do vodních domků, domečků na stromech, ubytování v sudech nebo ve starých bunkrech, anebo zvolíte třeba…

Týpí

Pokud bychom naši tour pojali po světadílech, přenesli bychom se teď do Ameriky. I u nás v České republice můžete přenocovat v indiánském týpí. Mnohá z nich jsou vybavena letištěm s matracemi, hamakami, solární sprchou, kuchyňkou se základním nádobím, mrazicím boxem, grilem a toaletou (tedy kadibudkou, ať to uvedeme na pravou míru ? ).

 

Večerní posezení u ohýnku, spaní v útulném týpí a probuzení do čisté přírody, kde široko daleko nikdo není a slyšíte jen zpěv ptáků, šum stromů a bzučení hmyzu, to je k nezaplacení!

TIP: Při přípravě táboráku se může stát, že vám v ruce uvízne tříska. Už jste viděli naše tři tipy na to, jak ji odstranit, pokud se jí z ruky fakt nechce?

 

Iglú

Nemusí být zrovna 20 pod nulou, abyste mohli přenocovat v iglú. Ta, která najdete v České republice, jsou spíše „iglú kapsle“, ale určitě vás nadchnou i tak. Pokud byste ale toužili po opravdovém ledovém království s kožešinami a jiskřivým sněhem všude kolem, vyrazte do Rakouska.

 

Na vodě

Chatičky přímo nad vodní hladinou, kde můžete nahodit udici nebo skočit šipku rovnou z terasy, to jsou glampingy na vodě. Jediné, co vám může pobyt pokazit jsou komáři. Cvičte si vůli a držte se, ať si štípance nerozškrábete, a když už byste to nevydrželi, tak aspoň ránu vydezinfikujte, ať se vám do ní nedostane infekce.

Na stromech

Domeček na stromě milují snad všechny děti světa – a teď přespání v něm můžete užít i jako dospělí. V zavěšených domečcích na stromech najdete postele, kuchyňku s plynovým vařičem i kamínka, kdyby vám byla zima. A voda? Pěkně ze studánky.

TIP: Pokud vás uchvátily právě domky na stromě a na výlet s sebou chcete vzít i svého psího parťáka, raději se poohlédněte po jiném typu ubytka – často pejska na strom zkrátka (bezpečně) nedostanete.

 

Maringotky

Léto v maringotce, pěkně jako cirkusáci! O těchhle dobrodružstvích jsme četli v nejedné dětské knížce. Dneska žádný problém, maringotky dnešních dnů jsou pohodlné, skvěle vybavené a cool.

Některé maringotky jsou navíc bývalé včelíny, takže bývají krásně barevné. Pro Instagramery jako dělané. A propos, už nás sledujete na Instagramu?

TIP: Jak postupovat při včelím bodnutí? Důležité je, abyste žihadlo při vyjmutí nezmáčkli. Na konci se totiž nachází jedový váček, po jehož zmáčknutí by byl do těla vypuštěn zbytek jedu. Nejlepší je proto žihadlo vyškrábnout nehtem, a poté ránu opláchnout studenou vodou a vydezinfikovat. Dezinfekci nechte působit alespoň 30 vteřin, aby došlo ke zničení většiny mikroorganismů.

 

Bunkry

Tomuhle stylu glampování se říká bunkering. I v bývalých válečných bunkrech si můžete užít dobrodružnou noc, není to ale nic pro klaustrofobiky. Do bunkrů se často vstupuje shora, několik metrů hlubokou šachtou (takže ani tohle není nic pro pejsky), a některé jsou opravdu malé a stísněné. Bunkering je tedy spíš pro zkušenější dobrodruhy.

TIP: Kdyby cesta do hlubin bunkru skončila pádem a zlomeninou, rozhodně se nesnažte držet zálesáckého stylu a napravovat zlomeninu sami. Všechny naše tipy ohledně zlomenin si můžete přečíst v článku Křup… a je to zlomené!

 

Pokud přece jen volíte úplnou volnost

Pokud byste chtěli vyrazit ve stylu „na Honzu“ a spát ve stanu nebo pod širákem, máme pro vás pár tipů, které byste měli mít na paměti:

  • Oheň nesmíte rozdělávat blíž než 50 m od kraje lesa a také v dostatečné vzdálenosti od všeho, co by se mohlo vznítit
  • V přírodních rezervacích a památkách je nocování zakázáno, stejně tak pozor na soukromé pozemky
  • Při odchodu by na místě, kde jste nocovali neměly zůstat žádné pozůstatky vašeho pobytu
  • Pokud je zálesáctví i váš životní styl, přečtěte si rozhovor s Jirkou a Majkem, pravými nefalšovanými zálesáky

 

 

Co mějte v batohu, ať jedete, kam jedete

Kromě základního vybavení jako je spodní prádlo a kartáček na zuby s sebou určitě přibalte KáPéZetku a cestovní lékárničku. Hodit se může i příručka první pomoci – stáhnout si ji můžete kliknutím sem.

 

V příštím díle naší cestovatelské série vám přineseme tipy na to, jakými dopravními prostředky cestovat.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Betadine®, 100 mg/ml kožní roztok a Betadine®, 100 mg/g mast jsou léky k zevnímu použití. Obsahují povidonum iodinatum.